Kim naprawdę jestem?

Jestem programistą, administratorem, liderem, testerem, pomysłodawcą, przedsiębiorcą. Jestem człowiekiem od rozwiązywania problemów, wspierając się technologiami IT. Mówię o sobie full stack developer.

# To jak mnie widzi system.
torrocus@linux:~$ logname
torrocus

Developer w świecie IT to zazwyczaj synonim słów programista lub koder. Jednak oprócz tego podstawowego znaczenia, uważam, że określa ono osobę, która coś buduje. I ja właśnie buduję różne rzeczy. Tylko nie z cegieł i betonu, a z technologii.

# To jak mnie widzą inni.
torrocus@linux:~$ finger torrocus
finger: torrocus: no such user.

Full stack

Moim zdaniem słowo developer nie definiuje określonych czynności. Jest to raczej droga, pewna ścieżka lub sposób w jaki rozwiązuje się problemy. Ale prawdziwym określeniem tego czym się zajmuję i za kogo się uważam jest co innego. Dopiero full stack określa szerokość wiedzy i mnogość umiejętności jaką muszę posiadać.

# To jak mnie widzi rodzina.
torrocus@linux:~$ id -un
torrocus

To właśnie full stack mówi, że mogę zająć się:

 • zaprojektowaniem aplikacji wraz z bazą danych,
 • zaprogramowaniem back-endu i front-endu,
 • przetestowaniem wymaganych funkcjonalności,
 • wdrożeniem aplikacji na produkcję (czyli udostępnieniem użytkownikom),
 • oraz utrzymaniem i dalszym rozwojem.

A jak będzie trzeba to i zespół developerski zbuduję. Jak to mówią: i zatańczy i zaśpiewa. Czyli człowiek orkiestra.

# To jak mnie widzą znajomi.
torrocus@linux:~$ whoami
torrocus

Developer

Nie zapominajmy jednak o słowie developer. Skoro full stack wymusza wiele umiejętności, a developer w moim mniemaniu określa pewną drogę do rozwiązywania problemów. To full stack developer to człowiek, który przy pomocy wszystkich swoich umiejętności będzie rozwiązywał problemy innych. Tym właśnie się zajmuję. Przy czym staram się to robić jak najprostszymi metodami. Nawet jeśli nie zawsze jest to korzystne ekonomicznie dla mnie. Jeśli ewentualny klient ma problem, a jego rozwiązaniem jest gotowy produkt, który wystarczy kupić, to nie będę mu proponował na siłę swoich usług. Czułbym się z tym źle. Nie ma co na nowo wymyślać koła. Lepiej sprawiać aby się szybciej kręciło.

# To jak mnie widzą klienci.
torrocus@linux:~$ who
torrocus :0      2018-09-26 08:00 (:0)

Full stack developer

# To jak mnie widzi reszta zespołu developerskiego.
torrocus@linux:~$ id
uid=1000(torrocus) gid=1000(torrocus) groups=1000(torrocus),4(adm),24(cdrom),27(sudo),30(dip),46(plugdev),116(lpadmin),118(scanner),126(sambashare),999(docker)

Tak, jestem full stack developerem i jestem z tego dumny. Nie, to nie jest łatwe zadanie. Codziennie muszę sprawdzać się na różnych płaszczyznach. Muszę podnosić swoje umiejętności. Nigdy nie mogę stanąć w miejscu. Technologia nie śpi. Ale cieszę się z tego co robię i nie zamieniłbym tego na nic innego.

# To kim naprawdę jestem.
torrocus@linux:~$ finger torrocus
Login: torrocus       Name: Alek
Directory: /home/torrocus       Shell: /bin/bash
On since Wed Sep 26 08:00 (CEST) on :0 from :0 (messages off)
No mail.
No Plan.

Polecenia, które użyłem to rzeczywiste komendy systemu Linux. Chciałem nawiązać do popularnych w Internecie obrazków. Nie jestem jednak specem od grafiki i memów. Łatwiej mi było wykorzystać narzędzia, które znam. Zapewniam, że nie ucierpiał przez to żaden komputer.